עיבוד שבבי

עיבוד שבבי הינו תהליך ייצור תעשייתי בו מתבצעת הסרת חומר באמצעות חיתוך עודפי הגלם עד לקבלת הצורה המבוקשת.

בתהליך העיבוד השבבי נעשה שימוש בגוש של חומר גלם גדול מספיק על מנת להכיל את המוצר הסופי בשלמותו וזאת בעזרת מכונות לעיבוד שבבי כגון כרסומות, מחרטות, משחזות, מקדחות ועוד , אשר בעזרתם עודף החומר מוסר ברמות דיוק  וטיבי שטח גבוהות.

בתהליך של הסרת עודפי החומר משתמשת החברה בכלים מיוחדים כמו ראשי כרסום, ראשי קידוח ומסורים אשר מיועדים לשימושים מגוונים וכמו כן מתאימים לחומרי גלם רבים.לניהול התהליך משתמשת החברה בתיב"מ

מגוון השירותים ההנדסיים ניתנים על ידי החברה באמצעות שימוש בטכנולוגיות של: כרסום, השחזה וחריטה המבוצעות בעזרת ציוד מתקדם ובאמצעות עמדות תיב"מ של מיטב היצרנים: Siemens NX, Cimatron, GibbsCAM.

מהו התיב"מ (תיכנון בעזרת מחשב)?

התיב"מ הינו שם כולל לתוכנות המשמשות לצורך בניית חלקים ועיצובם, בניית מכלולים מרובי חלקים וניהול עץ מוצר. בעזרת התיב"מ ניתן לנהל את תהליך פיתוח החלק, שינויו ואף ייצורו.

התיב"מ הוא מרכז השליטה של כל עסק לעיבוד שבבי. בעזרתו מתאפשרת שליטה ויישום טכנולוגיית עיבוד במכונות. באמצעות התיב"מ שולט המתכנת בדיוקים, בזמני המחזור ובתוואי החיתוך במכונות . התיב"מ מאפשר לתכנת "לנהוג במכונה" במהירות ואיכות מרבית וזאת לצד צמצום גורמי סיכון מקסימליים.

כרסום CNC

בתהליך זה נעשה שימוש בכלי בעל גאומטריה ספירלית המותקן בתוך המכונה במערכת המסובבת אותו במהירויות גבוהות (“ספינדל”).

המכונה “מסיעה” את חומר הגלם , מקרבת ומרחיקה אותו אל כלי החיתוך לפי תוואי החלק המבוקש.

תווי החיתוך מוגדר למכונה על ידי תכנת תיב"מ המאפשרת לתכנת להגדיר מבעוד מועד  צורה , כלי חיתוך ונתוני עיבוד , וכן הפעלה וסגירה של מערכות המכונה בזמן עבודה.

השחזה CNC

השחזת שטחים היא תהליך גמר, בו מחליקים ומיישרים חלק מתכת המוצמד לרוב באמצעות פלטה מגנטית למכונה. בתהליך זה מוסר חומר על ידי גלגל אברסיבי המסתובב ומתחכך בחלק. הגלגל "שורט" את החלק ובכך מגרד משכבתו העליונה. ה"גלגל", לעתים נקרא "אופן השחזה" בנוי מגרגרים דמויי חול בעובי בצפיפות משתנה בהתאם לחומר החלק המושחז.

באלו מקרים יש צורך בהשחזה? כאשר נדרשים לקבלת טיב שטח מבריק ויפה, כאשר נדרשים ליישרות,כלומר נדרשים לכך  שחלק יהיה שטוח ברמה אבסולוטית, כאשר נדרשים לניצבות גבוהה בין שתי שטחים, לדוגמא -קוביה מושלמת שכל זוג פאות מקבילות וניצבות ב90 מעלות לזוג השני. מי זקוק להשחזה? בעיקר יצרני מכשירים, מתקנים ותבניות .

חריטה CNC

תהליך שמבוצע על ידי מחרטה – מכונה לעיבוד חלקים רדיאליים (ציריים). בפעולה זו מתבצעת הסרת החומר בחיתוך  על ידי פעילות סיבובית של חומר הגלם בזמן שהמכונה מקרבת ומרחיקה כלי חיתוך סטטי בהתאם לתוואי החיתוך. דומה הדבר לעבודת קדרות שבה מסובבים את החומר ובעזרת כלים משנים את צורתו בזמן הסיבוב. כמו בתהליך הכרסום, גם בחריטה נעשה שימוש בתכנת תיב"מ וזאת לצורך הגדרת פעולת החיתוך עד לקבלת הדוגמה המוגמרת הרצויה . טכנולוגיה זו נדרשת עבור מוצרים בעלי אופי גלילי. צרכנים  טיפוסיים  המזוהים עם טכנולוגיה זו הם ייצרני ציוד אופטי, צירים, כוונות, גלילים, מסועים ועוד.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל זמן.